Dopad výpadku elektrickej energie na "lovcov prvočísel"

Autor: Stanislav Drastich | 14.3.2011 o 16:59 | Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1301x

Lovci prvočísel sú veľmi zvláštnou kategóriou ľudí. Okolo celého sveta ich možno nájsť, sú tichí a trpezliví, väčšina z nich sa živí celkom normálnou prácou a len vo svojom voľnom čase, či vo voľnom čase nim zverenými počítačmi "lovia prvočísla" tam, kde ešte nikto nebol. Táto komunita je z pohľadu celkovej populácie zanedbateľná, ale z pohľadu rozvoja technológií je ich práca nesmierne dôležitá. Väčšina z nich len stroho používa hotové programové vybavenie a zdanlivo nič nové neprináša. Ak sa však hlbšie zamyslíme nad tým, čo robia, ukáže sa plný zmysel času ich výpočtových kapacít či ich osobného času. Každý nový úspech v prvočíselných rekordoch totiž obnáša väčšinou nielen silnejšie technické vybavenie, ale aj rozvoj nových algoritmov.

Ani si neuvedomujeme, že na ich práci, podobne ako na prácach matematikov od počiatkov civilizácie, stojí rozvoj nových technológií. Dnes obzvlášť! Denne využívame napríklad krpyptografické metódy Stačí navštíviť stránky na Internete, alebo čo len použiť kreditnú kartu.

Už len komunita lovcov prvočísel v tvare Mersennenových čísel číta stabilných viac než 53000 ľudí a tímov s výkonom TFLOP/s 53.569. Mersennove prvočíslo je prvočíslo tvaru 2n-1. Doposiaľ je známych len 47 prvočísel tohoto tvaru, ale ich veľkosť je úctyhodná aj z pohľadu dnešných výkonných počítačov.

Veľmi dobre sú spracované aj stránky "The Prime Pages" na ktorých možno nájsť ako matematiku k problematike prvočísel, tak aj odkazy na množstvo použiteľného programového vybavenia.

V súvislosti so zemetrasením v Japonsku je nateraz ochromená Japonská komunita "lovcov prvočísel" okolo entuziastu Makoto Kamada, ktorá musela nateraz prerušiť aktivity vzhľadom na výpadky dodávok elektrickej energie v Japonsku.Podľa oficiálnych informácií spoločnosti TEPCO kótovanej na burze pod symbolom TYO:9501 odstávky a plánované výpadky v dodávkach elektrickej energie potrvajú pravdepodobne do konca apríla. Len za dnešný deň prepadli akcie TEPCO o 23.57% pri súčasnom poklese Nikkei 225 o 6.18%.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?