Ekonomické tsunami

Autor: Stanislav Drastich | 11.3.2011 o 22:03 | (upravené 12.3.2011 o 22:45) Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1093x

Neočakávateľná, hrôzostrašná prívalová vlna tsunami, ktorá dnes (11.3.2011)  hlboko zasiahla Japonsko sa môže v blízkom čase stať nočnou morou svetovej  ekonomiky. Japonsko už tak otrasené poslednými rokmi, keď sa napriek hlbokým prepadom amerického dolára dostalo v súčasnosti na úroveň výmenných kurzov z  konca apríla a začiatku mája 1995, sa pravdepodobne ocitá na križovatke dejín  svojej ekonomiky.

Veľké množstvá investícií v rôznych častiach sveta, ktoré Japonsko uskutočnilo počas niekoľkých desaťročí, sa pravdepodobne stane hlavnou pomôckou na záchranu pred definitívnym pádom Jenu. Bude toto úsilie vôbec možné a za akých okolností?
Predpokladáme že v najbližších hodinách či dňoch prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet a predseda Federálneho rezervného fondu USA Ben S. Bernanke zaujmú k vzniknutej situácii stanovisko, ktoré pravdepodobne bude bagatelizovať možné dopady prírodnej katastrofy, ktorá dnes postihla Japonsko, na svetovú ekonomiku.

Rozsah aktuálnych škôd a možných následných škôd ako aj hrozba ďaľšieho zemetrasenia, ktoré by mohlo ešte viac poškodiť už tak otrasenú ekomomiku Japonska, potenciálne môže viesť k následnej ekonomickej vlne tsunami, ktorá postihne celosvetovú ekonomiku ďaľšími nepredvídateľnými výkyvmi výmennných kurzov.

Japonské (ako aj iné) investície v USA sú síce nesmierne, akokoľvek, prakticky nedobytné, pokiaľ nepočítame možnosti odpredaja investícií Ruským či Čínskym investorom, alebo nevýhodný odpredaj investícií za nevýhodných podmienok iným investorom napríklad z USA či Európy, ale do úvahy pripadá aj Mexiko.

Dá sa predpokladať ďaľší pokles japonského jenu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?