Ekonomické tsunami

Autor: Stanislav Drastich | 11.3.2011 o 22:03 | (upravené 12.3.2011 o 22:45) Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1082x

Neočakávateľná, hrôzostrašná prívalová vlna tsunami, ktorá dnes (11.3.2011)  hlboko zasiahla Japonsko sa môže v blízkom čase stať nočnou morou svetovej  ekonomiky. Japonsko už tak otrasené poslednými rokmi, keď sa napriek hlbokým prepadom amerického dolára dostalo v súčasnosti na úroveň výmenných kurzov z  konca apríla a začiatku mája 1995, sa pravdepodobne ocitá na križovatke dejín  svojej ekonomiky.

Veľké množstvá investícií v rôznych častiach sveta, ktoré Japonsko uskutočnilo počas niekoľkých desaťročí, sa pravdepodobne stane hlavnou pomôckou na záchranu pred definitívnym pádom Jenu. Bude toto úsilie vôbec možné a za akých okolností?
Predpokladáme že v najbližších hodinách či dňoch prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet a predseda Federálneho rezervného fondu USA Ben S. Bernanke zaujmú k vzniknutej situácii stanovisko, ktoré pravdepodobne bude bagatelizovať možné dopady prírodnej katastrofy, ktorá dnes postihla Japonsko, na svetovú ekonomiku.

Rozsah aktuálnych škôd a možných následných škôd ako aj hrozba ďaľšieho zemetrasenia, ktoré by mohlo ešte viac poškodiť už tak otrasenú ekomomiku Japonska, potenciálne môže viesť k následnej ekonomickej vlne tsunami, ktorá postihne celosvetovú ekonomiku ďaľšími nepredvídateľnými výkyvmi výmennných kurzov.

Japonské (ako aj iné) investície v USA sú síce nesmierne, akokoľvek, prakticky nedobytné, pokiaľ nepočítame možnosti odpredaja investícií Ruským či Čínskym investorom, alebo nevýhodný odpredaj investícií za nevýhodných podmienok iným investorom napríklad z USA či Európy, ale do úvahy pripadá aj Mexiko.

Dá sa predpokladať ďaľší pokles japonského jenu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.

PLUS

Na trhu platí: Zmanipuluj, čo môžeš a urvi, čo sa dá

Marketing je vojna vedená mierovými prostriedkami.

KULTÚRA

Vybrali sa na nebezpečnú púť za úžasným jedlom

Niekoľko rokov vchádzali do arabských kuchýň, kde sa dozviete aj to, čo nechcete.


Už ste čítali?